
Dantų jautrumas: priežastys, pasekmės ir sprendimo būdai
Dalintis
Dantų jautrumas yra dažna problema, su kuria susiduria įvairaus amžiaus žmonės. Šis nemalonus pojūtis pasireiškia valgant šaltą, karštą, saldų, rūgštų maistą, valantis dantis, skalaujant juos vandeniu. Kai kuriais atvejais jautrumas gali būti jaučiamas net įkvėpus šalto oro ar liečiant dantis.
Kas sukelia dantų jautrumą?
Suplonėjęs emalis – viena iš pagrindinių dantų jautrumo priežasčių. Suplonėjus danties emaliui, dentinas tampa pralaidus įvairiems išoriniams dirgikliams, todėl atsiranda taip vadinamas dantų jautrumas.
Emalio suplonėjimui įtakos turi dažnas arba ilgalaikis balinančiųjų priemonių, kurių
sudėtyje yra vandenilio peroksido, karbamido peroksido, naudojimas. Ypač dantų
jautrumas pasireiškia naudojant greito poveikio priemones, kuriose vandenilio peroksido koncentracija siekia net 35%. Didelė vandenilio peroksido koncentracija keičia emalio struktūrą, išsausina jį, susilpnina mechaninį atsparumą. Dažnas arba ilgalaikis vandenilio peroksido naudojimas gali sutrikdyti burnos pH pusiausvyrą ir sukurti aplinką, kurioje lengviau demineralizuojamas emalis. Emalio suplonėjimui įtakos gali turėti įvairios ligos, žalingi įpročiai, kurie sąlygoja seilių sudėties pokytį. Pavyzdžiui, esant ypač intensyviam arba ilgalaikiui gastroezofaginiam refliuksui, kai apatinis stemplės sfinkteris/raukas tinkamai neužsiveria, skrandžio turinys, dažniausiai rūgštus, gali pasiekti burną. Refliuksas sukuria rūgštinę terpę ir ima tirpti danties emalio neorganinės medžiagos, vyksta emalio erozija, nykimas. Dantų ėduonis gali sukelti ne tik jautrumą, bet ir skausmą. Pažeidus emalį ir atidengus dentiną, išoriniai dirgikliai lengviau pasiekia nervų galūnėles ir sukelia nemalonų pojūtį, skausmą. Pastos, kurių abrazyviškumas labai aukštas, taip pat gali pažeisti emalio paviršių.
Netinkami, labai kieti dantų šepetėliai, naudojami per stipriai spaudžiant, gali sukelti mikroįtrūkius emalyje ar net dantenų atsitraukimą (recesiją), o tai taip pat yra dantų jautrumo priežastis. Būtina pažymėti, kad dantenų recesiją gali sukelti ne tik traumuojantis dantų valymas, bet ir netinkama mityba, stresas, žalingi įpročiai, hormonų pokyčiai ir įvairios ligos ar net netinkami dantų protezai.
Kaip dantų jautrumas veikia gyvenimo kokybę?
Dantų jautrumas gali reikšmingai paveikti kasdienį gyvenimą. Žmonės dažnai vengia tam tikrų maisto produktų ar gėrimų, patiria stresą valgant ar net kalbant. Kai kuriais atvejais nuolatinis diskomfortas gali lemti prastesnį miegą, sumažėjusią savivertę ir norą bendrauti.
Kaip sumažinti dantų jautrumą?
- Venkite agresyvių priemonių. Atsakingai rinkitės ir naudokite dantis balinančias priemones. Nagrinėkite priemonių sudėtis ir venkite priemonių, kurių sudėtyje yra dantų jautrumą sukeliančių medžiagų.
- Vadovaukitės sveikos gyvensenos principais. Netinkama mityba, stresas, žalingi įpročiai, hormonų pokyčiai ir įvairios ligos gali turėti įtakos dantų ir dantenų būklei. Būtina žinoti, kad sveikas gyvenimo būdas padeda išvengti daugelio lėtinių ligų, stiprina imuninę sistemą, gerina gyvenimo kokybę.
- Tinkama burnos higiena. Naudokite minkštą šepetėlį ir dantis valykite švelniai. Rinkitės specialias jautriems dantims skirtas priemones, kurios užveria dentino kanalėlius ir mažina dantų jautrumą.
Dente Pro Daugiafunkcinis serumas dantims su bioimitaciniu skystuoju emaliu
(nano-hidroksiapatito dispersija), drėkiklių kompleksu bei antibakteriniais junginiais – puikus natūralaus ir sveiko baltumo sprendimas.
Dente Pro Daugiafunkcinis serumas suformuodamas apsauginį sluoksnį ant dantų apsunkina bakterijų prilipimą prie dantų paviršiaus ir apsaugo juos nuo ėduonies. Nano dydžio hidroksiapatito dalelės užpildydamos demineralizuotas vietas, nano-, mikroįtrūkimus, įbrėžimus padeda išlaikyti natūralų danties lygumą ir baltumą. Be to, nanohidroksiapatitas geba skatinti emalio remineralizaciją, mažinti dantų jautrumą užpildant dentino kanalėlius. Serumo sudėtyje esanti hialurono rūgštis kartu su ksilitoliu ir kitais drėkikliais išlaiko drėgmės balansą.